ΗΜΕΡΙΔΑ”ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΠΟΥ ΧΑΝΟΝΤΑΙ”

Οι φοιτητές του τμήματος Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και η Ομάδα Μελέτης & Μέριμνας για τις Αλωπεκίδες και άλλες αυτόχθονες φυλές σκύλων (Ο.Μ.Μ.Α ΑΜΚΕ), υπό την Αιγίδα του Δήμου Λαρισαίων, διοργάνωσαν το Σάββατο 18 Ιουνίου 2022, Ημερίδα με τίτλο:
«Οι Ελληνικοί Σκύλοι Που Χάνονται»

Δείτε την αφίσα της εκδήλωσης εδώ.
Δείτε αναφορά του τύπου στην ημερίδα εδώ.

• Πρόλογισε ο Δημήτρης Καντάς,  Καθηγητής, Πρόεδρος τμήματος Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.
  • Ομιλητής ήταν ο Θεμιστοκλής Γιαννούλης, Επίκουρος καθηγητής Τμήματος  Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.
    Θέμα ομιλίας: Η σημασία των Αυτόχθονων Φυλών για την Βιωσιμότητα Κτηνοτροφικών Μονάδων.
  • Κεντρική Ομιλήτρια ήταν η Μαρία Γκινάλα, Διεθνής Κριτής Μορφολογίας Σκύλων, Συγγραφέας, Κυνοτέχνης, Ιδρυτικό Μέλος της Ο.Μ.Μ.Α.
    Θέμα ομιλίας: Οι Ελληνικοί Αυτόχθονες Σκύλοι που Χάνονται.
  • Την Ημερίδα συντόνισε η Βασιλική Πασχάλη, Δημοσιογράφος, Φωτορεπόρτερ, Φοιτήτρια Γεωπονίας-Αγροτεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Μετά το πέρας της Ημερίδας στον αύλειο χώρο του Τμήματος Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής πραγματοποιήθηκε Συνάντηση και Γνωριμία με Σκύλους Αυτόχθονων Πληθυσμών της Λάρισας και γενικά της Θεσσαλίας.

Διάφορα

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΠΡΟΕΔΡΟ ΚΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΖΩΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ