Τμήμα Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής | Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Στήριξη των φοιτητών-τριών του ΠΘ που επλήγησαν από την κακοκαιρία Daniel

Τη στήριξη με κάθε δυνατό μέσο των φοιτητών/φοιτητριών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας που προέρχονται από τις πληγείσες από την κακοκαιρία Daniel περιοχές, αποφάσισε το Συμβούλιο Διοίκησης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Ειδικότερα αποφασίστηκε ομόφωνα:

• η κατ’ εξαίρεση παροχή δυνατότητας στους/στις προπτυχιακούς/ές φοιτητές και φοιτήτριες να αιτηθούν για δωρεάν σίτιση ή/και στέγαση για το ακαδημαϊκό έτος 2023- 2024, εφόσον ανήκουν στην κατηγορία των πλημμυροπαθών
• η παροχή κάθε άλλης διευκόλυνσης που θα σχεδιαστεί στο άμεσο μέλλον με βάση τις ανάγκες που θα προκύπτουν, προκειμένου οι φοιτητές  και φοιτήτριες που ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία να συνεχίσουν απρόσκοπτα τις σπουδές τους.

Β. Η προτροπή προς στις Ακαδημαϊκές Μονάδες του Ιδρύματος, να μεριμνήσουν για τη διευκόλυνση των φοιτητών και φοιτητριών κατά την τρέχουσα εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου με ορισμό εναλλακτικών ημερομηνιών εξέτασης για όσες και όσους αδυνατούν να συμμετάσχουν στην ήδη προγραμματισμένη διαδικασία.

Δείτε το απόσπασμα πρακτικού εδώ.