Dairy Herd

Π.Μ.Σ.: Διαχείριση Αγελάδων Γαλακτοπαραγωγής (MSc in Dairy Cattle Management) Πρόσκληση Υποβολής Υποψηφιοτήτων – Ακαδημαϊκό Έτος 2023-2024

Το Τμήμα Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας καλεί τους ενδιαφερόμενους να υποβάλουν υποψηφιότητα για την παρακολούθηση του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) με τίτλο: «Διαχείριση Αγελάδων Γαλακτοπαραγωγής (MSc in Dairy Cattle Management)», για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024, που οδηγεί στην απονομή Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης. Η ελάχιστη διάρκεια σπουδών για το Π.Μ.Σ. με πλήρη φοίτηση είναι δύο εξάμηνα και με μερική φοίτηση 4 εξάμηνα.

Δικαίωμα υποβολής αίτησης στο Π.Μ.Σ. έχουν πτυχιούχοι Τμημάτων ΑΕΙ (Πανεπιστημίων και ΤΕΙ) της ημεδαπής και της αλλοδαπής και ειδικότερα απόφοιτοι ΑΕΙ όπως:

1. Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής, Κτηνιατρικής, Γεωπονικών Επιστημών, Περιβάλλοντος και άλλης συναφούς ειδικότητας.
  2. Πτυχιούχοι άλλων Τμημάτων ΑΕΙ με σχετική συνάφεια στο αντικείμενο του συγκεκριμένου Π.Μ.Σ. που κατά περίπτωση κρίνονται από την αρμόδια Επιτροπή Επιλογής μεταπτυχιακών φοιτητών.

Οι μεταπτυχιακές σπουδές στο Π.Μ.Σ. ξεκινούν το χειμερινό εξάμηνο. Τα μαθήματα του Π.Μ.Σ. διδάσκονται στην αγγλική γλώσσα. Η διάρκεια σπουδών είναι δύο (2)  ακαδημαϊκά εξάμηνα για πλήρη φοίτηση. Στο πρώτο εξάμηνο φοίτησης διδάσκονται έξι (6) υποχρεωτικά μαθήματα, στα οποία οι φοιτητές παρουσιάζουν κριτικά πρωτότυπες εργασίες. Στο δεύτερο εξάμηνο οι φοιτητές εκπονούν την ερευνητική διπλωματική τους εργασία.

Τα συνολικά τέλη φοίτησης στο Π.Μ.Σ. ανέρχονται σε 3.800 ευρώ και καταβάλλονται τμηματικά σε τρείς (3) δόσεις: 1η με την εγγραφή, που ανέρχεται στο ποσό των 800 ευρώ, 2η πριν την έναρξη του Α’ εξαμήνου στο ποσό των 1.500 ευρώ και 3η πριν την έναρξη του Β’ εξαμήνου στο ποσό των 1.500 ευρώ.

Προβλέπονται υποτροφίες αριστείας για μεταπτυχιακούς φοιτητές.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ενημερωθούν λεπτομερώς για τις σπουδές από τη Γραμματεία του Π.Μ.Σ., τηλ: 2410.684.476, e-mail: msc-as@uth.gr.

Η υποβολή υποψηφιοτήτων θα γίνεται από την Δευτέρα 19/06/2023 έως και τη Δευτέρα 31/07/2023.

Οι συνεντεύξεις θα πραγματοποιηθούν 05 και 10 Αυγούστου 2023. H έναρξη των μαθημάτων πρόκειται να πραγματοποιηθεί τον Οκτώβριο του 2023.

Για να υποβάλετε υποψηφιότητα για το ακαδημαϊκό έτος 2023-24 διαβάστε την προκήρυξη και συμπληρώστε την αίτηση.