Φοιτητικά

Υποβολή εκ νέου αιτήσεων για στεγαστικό επίδομα

ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2022-2023

Σας ενημερώνουμε ότι, την υποβολή αιτημάτων για το στεγαστικό επίδομα ακαδημαϊκού έτους 2022-2023, θα επιτρέπει, εκ νέου, από σήμερα Τετάρτη 27  Σεπτεμβρίου 2023 έως και την Τρίτη  03 Οκτωβρίου  2023 το σύστημα για τους ενδιαφερόμενους-δικαιούχους που δεν υπέβαλλαν αίτηση εντός της αρχικής προθεσμίας (30/6-03/8).

Όπως διευκρινίζεται από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, οι ενδιαφερόμενοι-δικαιούχοι θα πρέπει να επισκέπτονται την ειδική εφαρμογή στεγαστικού επιδόματος https://stegastiko.minedu.gov.gr, προκειμένου να υποβάλουν ηλεκτρονικά την αίτησή τους.

Για την είσοδό τους στην ηλεκτρονική εφαρμογή, οι αιτούντες θα χρησιμοποιήσουν το όνομα χρήστη (username) και τον κωδικό (password) που τους χορηγήθηκε  από την Α.Α.Δ.Ε. για τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του TAXISnet.

Περισσότερες πληροφορίες δίδονται στη σχετική εγκύκλιο και αφορά στη χορήγηση του στεγαστικού επιδόματος για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ

Εκδηλώσεις

ΑΝΑΒΟΛΗ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΙΑ ΛΟΓΩ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

Το Τμήμα Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, λαμβάνοντας υπόψη τις προειδοποιήσεις της Πολιτικής Προστασίας για έντονα καιρικά φαινόμενα στη Θεσσαλία τις επόμενες ώρες, αναβάλει την προγραμματισμένη ανοικτή συζήτηση που είχε προγραμματιστεί για την Τετάρτη, 27 Σεπτεμβρίου 2023, ώρα 19:00.
Η εκδήλωση μετατίθεται για την Τρίτη, 3 Οκτωβρίου 2023, ώρα 19:00, στην Αίθουσα 12, στο Κτίριο του Τμήματος (Γαιόπολις Λάρισας, 41334).
Καλούμε τους πληγέντες μελισσοκόμους, τους τοπικούς μελισσοκομικούς φορείς και κάθε αρμόδια υπηρεσία, να παρευρεθεί στην εκδήλωση η οποία έχει στόχο την καταγραφή όλων των προβλημάτων που προέκυψαν από την πρόσφατη θεομηνία και την προσπάθεια εξεύρεσης λύσεων, με στόχο την αναγέννηση της μελισσοκομίας στην Περιφέρεια Θεσσαλίας. Τη συζήτηση θα συντονίσει ο Επίκουρος Καθηγητής Μελισσοκομίας του Τμήματος Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής, Αλέξανδρος Παπαχριστοφόρου.
Δείτε την ανακοίνωση εδώ.

Φοιτητικά

«Ορισμός Οργάνου Διενέργειας Εκλογών (Ο.Δ.Ε.), ήτοι Κεντρικής Εφορευτικής Επιτροπής, για την ανάδειξη των εκπροσώπων των φοιτητών των προγραμμάτων σπουδών πρώτου, δεύτερου και τρίτου κύκλου του Τμήματος Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και των αναπληρωτών τους στη Συνέλευση του Τμήματος για θητεία από 01-01-2024 έως και 31-12-2024»

699Ρ469Β7Ξ-ΘΔΗ

Σεμινάριο ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ: Τρόποι Καταγραφής Σημειώσεων

Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ – Δομή Υποστήριξης Φοιτητών και Φοιτητριών με αναπηρία και/ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, πραγματοποιεί διαδικτυακό σεμινάριο με τίτλο: «Τρόποι Καταγραφής Σημειώσεων» όπου παρουσιάζονται διαφορετικοί τρόποι καταγραφής σημειώσεων καθώς και τρόποι για να γίνουν ψηφιακά!
Το σεμινάριο απευθύνεται στους/στις εγγεγραμμένους/εγγεγραμμένες
φοιτητές/φοιτήτριες και εθελοντές/εθελόντριες της ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και θα πραγματοποιηθεί εξ αποστάσεως μέσω Microsoft Teams.
Θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 12:00 – 14:00.
Αν επιθυμείτε να συμμετέχετε στο σεμινάριο συμπληρώστε την φόρμα συμμετοχής, το πανεπιστημιακό σας email, ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο: https://forms.office.com/r/vekUVkEWpK ή σκανάροντας το QR Code που βρίσκεται στην αφίσα.
Για τη συμμετοχή σας στο σεμινάριο είναι υποχρεωτική η χρήση κάμερας και μικροφώνου.

Θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής.

Σας περιμένουμε!