Εικόνα1

Εκδήλωση “Σύνδεση του Τμήματος Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής με την Αγορά Εργασίας”

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε, στις 11/04/2022, η εκδήλωση «Σύνδεση του Τμήματος Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής με την Αγορά Εργασίας» που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του συγκροτήματος Γαιόπολις του Πανεπιστημίου Θεσσαλία στη Λάρισα. Στην εκδήλωση συμμετείχε πλήθος φοιτητών του Τμήματος Επιστήμης Ζωικής παραγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, αλλά και σειρά επιχειρήσεων και οργανισμών που δραστηριοποιούνται σε σχετικά με το Τμήμα αντικείμενα.

Η έναρξη της εκδήλωσης έγινε με το καλωσόρισμα του Πρόεδρου και Καθηγητή του Τμήματος Δρ Δημητρίου Καντά, ο οποίος τόνισε την σπουδαιότητα ύπαρξης του Τμήματος, τόσο για το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, όσο και για την Περιφέρεια και όλη τη χώρα και τα οφέλη που αποκομίζει ένας φοιτητής σπουδάζοντας σε αυτό.

Στο πρώτο μέρος της εκδήλωσης έγινε αναφορά από εκπροσώπους του Πανεπιστημίου στα θέματα: «Πρακτική Άσκηση ΤΕΖΠ: Ευκαιρία σύνδεσης με τον παραγωγικό ιστό, Δρ. Ε. Μαλισσιόβα Επίκ. Καθηγήτρια ΤΕΖΠ Πρόεδρο της Επιτροπής ΠΑ ΤΕΖΠ ΠΘ», «Πρακτική Άσκηση με Αμειβόμενο Πρόγραμμα ΕΣΠΑ, κα. Στ. Τσιάντου Γραφείο Πρακτικής Άσκησης ΠΘ», «Επαγγελματικές προοπτικές αποφοίτων του Τμήματος Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής, Δρ. Δ. Καντάς Πρόεδρος ΤΕΖΠ ΠΘ».

Στο δεύτερο μέρος της εκδήλωσης έγιναν παρουσιάσεις του αντικειμένου και των δραστηριοτήτων από επιχειρήσεις και οργανισμούς που δραστηριοποιούνται στον χώρο: «Νούτρια Ελλάς Τσολάκης ΙΚΕ,  Δ. Τσολάκης», «Pharmacell, Κ. Γιαννακόπουλος», «Yπηρεσία αναπαραγωγής αγελάδων, Δ. Οικονομίδης», «ΕΛΒΙΖ Α.Ε., Ι. Καϊμακάμης», «ΕΛΟΓΑΚ, Ε. Θεοδωρίδου», «Συνεταιρισμός Αιγοπροβατοτρόφων Ελασσόνας ΓάλαΕΛΑΣΣ, Αν. Γουγουλιάς », «ELANCO, Μ. Σταυροπούλου», «Astronchemicals, Γ. Τζιουβάρας», «Virbac, Κ. Τσοκανά», «Vet Αναλύσεις, Ελ.  Τριανταφύλλου».

Ακολουθούν τα link, παρουσίασης της εκδήλωσης «Σύνδεση του Τμήματος Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής με την Αγορά Εργασίας»  στον ενημερωτικό τύπο: