Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ζωική Παραγωγή και Περιβαλλοντική Διαχείριση» ιδρύθηκε το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 με το ΦΕΚ 2281/10-5-2022 τ. Β, και ξεκίνησε τη λειτουργία του το ΑΕ 2022-2023. Στο ΠΜΣ γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής, Κτηνιατρικής, Γεωπονικών επιστημών, Περιβάλλοντος, και άλλης συναφούς ειδικότητας των πανεπιστημίων της ημεδαπής ή αντίστοιχων τμημάτων της αλλοδαπής, με την αντίστοιχη αναγνώριση του τίτλου σπουδών από το ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ, καθώς και πτυχιούχοι λοιπών συναφών με το αντικείμενο του Προγράμματος τμημάτων πανεπιστημίων και ΤΕΙ. Το ΠΜΣ υλοποιείται είναι 3 εξάμηνα και οδηγεί στην απόκτηση 90 ECTS. Τα δύο πρώτα εξάμηνα αφορούν στη θεωρητική εκπαίδευση μέσω 10 ενοτήτων μαθημάτων, ενώ στο τρίτο εξάμηνο υλοποιείται ερευνητική μεταπτυχιακή διατριβή. Τα μαθήματα του γίνονται υβριδικά, δια ζώσης στη Λάρισα, στις εγκαταστάσεις του Τμήματος Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής στο συγκρότημα Γαιόπολις και εξ αποστάσεως μέσω της πλατφόρμας τηλε-εκπαίδευσης MS Teams.